Przejdź do zawartości

Dyskusja:Hyde Park

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Untitled

[edytuj kod]

Usunięte z hasła, nie na temat, może zasługuje na osobne hasło (po dodaniu źródeł). roo72 Dyskusja 01:09, 21 gru 2007 (CET)[odpowiedz]

Ciekawostki

[edytuj kod]

Pierwszy w Polsce spontanicznie utworzony hyde park powstał w Lublinie w październiku 2006 r. Na placu przed Galerią Centrum Stowarzyszenie Lubelszczyzna w Europie utworzyło Zaułek Mówców. Trybuną, z której każdy może głosić swoje poglądy jest Opoka Wolnego Słowa - kamień przywieziony z Rejowca, miejsca śmierci Mikołaja Reja. Jak mówi pomysłodawca akcji Jacek Czerniak, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, wzorem prawdziwego Hyde Parku zakazane jest obrażanie prezydenta Lublina. Miejsce to nie jest wyjęte spod obowiązywania ustawy Prawo o zgromadzeniach.

Pierwszy w Polsce, powołany w oparciu o przepisy prawa hyde park powstał 22 listopada 2007 r. w Parku Świętokrzyskim, nieopodal głównej fontanny, przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Powołany do życia został uchwałą rady miasta. Podstawą prawną uchwały był art. 6 ust 3 ustawy z dnia 5 lipca 1990 roku Prawo o zgromadzeniach, który pozwala radzie gminy wyznaczyć miejsca, gdzie odbywanie zgromadzeń publicznych nie wymaga zawiadomienia władz. Forum Wolności Słowa, bo taką nazwę nadali temu miejscu organizatorzy, jest przestrzenią, gdzie każdy może się gromadzić w celu wyrażania poglądów bez konieczności uprzedniego zawiadamiania Prezydenta Warszawy, Policji lub Straży Miejskiej. W miejscu tym umieszczono granitową mównicę dla mówców oraz tablicę informacyjną z cytatem z Seneki Młodszego: "kłamią niewolnicy, ludzie wolni mówią prawdę". Oficjalne otwarcie nastąpiło 12 grudnia. Wzięli w nim udział liczni goście, między innymi znany językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk oraz polityk i publicysta Janusz Korwin-Mikke. Pomysłodawcami utworzenia warszawskiego Forum Wolności Słowa są działacze Forum Młodych PiS: Marcin Wawrzyniak, radny dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz Jarosław Krajewski, radny miasta.

Inicjatywę poparła Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.